Žádný bazén se bez příslušenství neobejde. Pokud ponecháte stojatou vodu jejímu vlastnímu osudu, velmi brzy se začne měnit v životní prostředí mnoha druhů mikroorganismů a vy tento proces pocítíte změnou zabarvení vody a nepříjemným zápachem. Koupat se v takové vodě je nejen nepříjemné, ale i mnohdy životu nebezpečné, protože některé kmeny bakterií vám mohou způsobit i závažná infekční onemocnění.
Jistou výjimkou jsou velmi velké vodní rezervoáry, jako jsou některé rybníky, jezera či přehrady, kam ovšem obvykle neustále přitéká čistá voda z řek či potoků, a kde také funguje samočisticí schopnost, zajišťovaná zejména vodními rostlinami.
Malé bazény na zahradě nemohou mít po svém obvodu vysázené rostliny, to byste se ani do bazénu nevešli, tam je nutné vodu udržovat v čistotě filtračním zařízením a bazénovou chemií. Postupuje se tu podobně, jako v úpravnách pitné vody, voda je buď chlorována, anebo je vystavena aktivnímu kyslíku (ozónu), případně UV lampě, a protéká skrze filtrační písek nebo papírovou kartuši, kde se zachycují hrubší mechanické nečistoty.
Ty menší mechanické částice mohou vytvářet ve vodě mléčný nebo různobarevně zabarvený zákal, a k jeho odstranění se využívá vločkovač. Některé nečistoty se usadí na dně a odtamtud se odsávají bazénovými vysavači.
Jestliže se ve vodě začnou rozmnožovat řasy, je nutné nasadit algicidní přípravek a posléze vločkovač, aby bylo možné jejich odumřelé schránky z vody eliminovat.
Jak vidíte, bazénové příslušenství sestává z celé řady základních pomůcek, k nimž ještě můžeme přičíst krycí hladinovou plachtu, bazénové schůdky, geotextilní plachtu pod bazén, testery, dávkovače chemie, teploměry, bazénové hadice, solární sprchy a ohřev vody či různá osvětlení. Před nákupem bazénu si tedy nejprve důkladně prostudujte, co bazénová příslušenství obnáší, a jak takový bazén udržet po celou dobu koupací sezóny v bezproblémovém chodu.