Když se řekne bicykl neboli kolo, představí si každý z nás to své kolo. Ale kol máme několik druhů.
Silniční kolo
Silniční kolo je, jak z názvu vyplývá, určeno pro jízdu po silnici, po asfaltu. Má tenké ráfky a malý průměr pláště a duše. Plášť kola nemá hrubý vzorek, protože toto kolo není určeno pro terén, pro nerovnou štěrkovou cestu apod. Mít silniční kolo je docela omezující, protože musíte dopředu zjišťovat, zda povrch cesty bude odpovídat svou kvalitou vašemu kolu. Pokud se cesta najednou změní v hrbolatou a kamenitou, máte jediné štěstí, že silniční kolo je velmi lehké a můžete je přes některé úseky přenést.
Cross nebo trekingové kolo.
Trekingové kolo je o něco odolnější než kolo silniční. Zvládne nerovný povrch cesty, nemusíte se bát šotoliny. Patří k nejprodávanějším kolům, protože jsou universální. Můžete s nimi po městě i do lesa a jízdu si vždy užijete.
MTB neboli horské kolo.
S horským kolem pochopitelně vyrazíte do hor. Horské kolo má široké pláště, které vás podrží v těžkém terénu, v blátě i mezi kameny. Horská kola si užijete při sjezdech na singltreku, ale můžete se na nich vydrápat i na vysoké kopce. Záleží jen na vás, jak si kolo necháte sestavit. Můžete mít odpruženou přední vidlici, ale i tzv. celopéro, což je odpružení jak vidlice vpředu, tak sedátka vzadu. Z horských kol se při sjezdech nezřídka padá, a tak je vhodné pořídit si kvalitní volné MTB oblečení. Cyklistickou přilbu byste měli mít při jízdě na všech typech kola.
Speciální kola
Do této kategorie můžeme dát kola skládací. Už jich na našich cestách nevidíme moc, ale stále se vyrábějí. Jsou ideální, pokud kombinujete cestu na kole a cestu dopravním prostředkem, třeba cestu do práce. Dále tu máme kola, kde se nešlape nohami, ale kolo se pohání rukama a na kole se tak nějak téměř leží. Tyto kola využívají lidé s postižením dolních končetin.
A jaké kolo máte vy?