O výhodách bydlení ve vlastním objektu ve srovnání s nájemním vztahem se jistě není nutné sáhodlouze rozepisovat. První, co vás napadne, je úspora financí, jimiž pronajímateli zajišťujete živobytí a relativně snadný zdroj příjmu. Je to navíc v dlouhodobém horizontu obrovská suma, a tak se vyplatí zvážit, zda si raději nepořídit vlastní byt a využít hypotečního úvěru.
Byt v osobním vlastnictví vs mobilní dům
Ve hře je však ještě jeden, mnohdy opomíjený faktor, a tím je podílové spoluvlastnictví v rámci vlastníků jednotek (jednotlivých bytů) bytového domu. Koupí bytu v osobním vlastnictví se totiž stáváte členem tohoto uskupení, které se řídí právními vztahy, a kde panují určité zákonitosti.
Především platíte pravidelně částku do společného fondu, z něhož se hradí náklady na údržbu objektu, renovaci a výstavbu jeho částí, jako je střecha, výtah, schodiště atp. Problém může nastat v okamžiku, kdy je v plánu investice, s níž osobně nesouhlasíte, a ostatní majitelé bytů vás přehlasují na společné schůzi. Další potíže vznikají ve chvíli, kdy se v domě vyskytuje jeden nebo i více neplatičů – dlužníků na nájemném a dalších platbách, a kdy může dojít i k ostrým právním sporům. Byt v osobním vlastnictví není zkrátka celý váš, jste jen součástí většího celku, a tam vždy vše záleží na ochotě a dobrých mezilidských vztazích.
Chcete-li se těmto peripetiím zcela vyhnout, vsaďte na vlastní pozemek a mobilní dřevěné domy. Je to stále nejlevnější způsob, jak bydlet ve vlastním, a kde na vás nikdo nemá žádné „páky“. Výhodou jsou i velmi nízké náklady na bydlení, a s trochou šikovnosti lze zvládnout i vlastní zdroj vody (vrtanou či kopanou studnu), vytápění dřevem v krbových kamnech, vaření na plynové bombě a zdroj elektrické energie z fotovoltaických panelů. Mobilní domy vyžadují minimální údržbu, jejich životnost přesahuje desítky let a hlavně hradíte jen to, co skutečně potřebujete, a není to žádný finanční tunel.