Nenà pochyb o tom, že my lidé pocházÃme z tropů. Proto by pro nás zima i v mÃrném pásu byla zdrcujÃcÃ, pokud bychom se jà nedovedli postavit. A základem toho je, mimo patÅ™iÄnÄ› teplého obleÄenÃ, také domov vytopený na patÅ™iÄnou teplotu. A zatÃmco v pravÄ›ku tuto funkci zastával oheň v jeskynÃch, dnes máme mnohem vÃce možnostÃ. Zdaleka ne vÅ¡echny jsou ovÅ¡em stejné.
Â
Zdaleka nejběžnÄ›jÅ¡Ã a také nejefektivnÄ›jÅ¡Ã je v dneÅ¡nà dobÄ› ústÅ™ednà topenÃ. To na rozdÃl od klasického krbu dovede rovnomÄ›rnÄ› rozvést teplo do vÅ¡ech mÃstnostÃ. Také s jeho pomocà můžeme v jednotlivých mÃstnostech teplotu regulovat, takže napÅ™Ãklad v ložnici můžeme mÃt o nÄ›co chladnÄ›ji než napÅ™Ãklad v obýváku. Nenà tedy divu, že jej najdeme prakticky vÅ¡ude.
Â
Â
Pravdou vÅ¡ak je, že i zde je potÅ™eba zdroj tepla, které je následnÄ› rozvádÄ›no do zbytku domu. K tomuto úÄelu máme hned nÄ›kolik typů kotlů, které můžeme použÃt. Zde záležà pÅ™edevÅ¡Ãm na tom, co konkrétnÄ› k vytvářenà tepla použÃváme.
Â
V panelácÃch je dnes obvyklý plynový kotel. Ten, podobnÄ› jako plynový sporák, vytvářà teplo spalovánÃm plynu. Ten je konstantnÄ› pÅ™ivádÄ›n plynovodem a kromÄ› vytápÄ›nà je také použÃván na již zmÃnÄ›né vaÅ™enà a peÄenÃ, pokud má zdejÅ¡Ã kuchynÄ› plynový sporák. V tomto pÅ™ÃpadÄ› jsme vÅ¡ak zcela závislà na dodavatelÃch.
Â
Â
Elektrický kotel funguje v podstatÄ› na podobném principu, jen zde vytvářà horko elektrická energie. Zde se vÅ¡ak můžeme alespoň ÄásteÄnÄ› osamostatnit, neboÅ¥ již existujà i domácà elektrárny. Z nich jsou nejznámÄ›jÅ¡Ã solárnÃ, které nám v tomto ohledu pomohou zÃskat urÄitou nezávislost.
Â
V neposlednà řadÄ› jsou zde kotle na pevná paliva, jako je dÅ™evo Äi uhlÃ. U dÅ™eva je výhodou, že jej teoreticky můžeme zÃskat i sami, pokud vlastnÃme napÅ™Ãklad les. Problém je, že se pevných paliv spotÅ™ebuje skuteÄnÄ› hodnÄ›, neboÅ¥ velmi rychle shoÅ™Ã. Také je potÅ™eba pravidelnÄ› pÅ™ikládat, a to i v noci.
Â
Záležà tedy na tom, co nám bude vyhovovat nejvÃce. Možnostà je dost, a tak si každý z nás může vybrat.